בעיות התנהגות שמקורן בבעיה רפואית- לזכרו של טיילר

תוכן עניינים

האם הכלב שלכם מתנהג בתוקפנות ועצבנות לא אופיינית? האם החתול החל להשתין בכל מקום חוץ מהארגז שלו? ובכן, לעתים התנהגויות אלה נובעות מבעיה רפואית ולא מבעיית התנהגות.

טיילר, בורדר קולי בוגר ומקסים, הגיע למרפאתו של ד"ר גלעד פקטור – וטרינר בהרצליה  לאחר שחלו שינויים בהתנהגות שלא היו אופייניים לו. הוא החל לנבוח על אנשים ונהיה רגזן עם בעלי חיים אחרים. המאלף של טיילר חשב שאולי שינויים אלה נובעים מכאב כלשהו או בעיה פיזית אחרת. תחילה חשדנו בכאבי אגן שמהם טיילר סבל בעבר, אך מהר מאוד התברר שטיילר סובל מכאב בטני חמור שנבע ממחלה שנקראת IBD. מחלה הדומה למחלת הקרוהן אצל אנשים. מדובר במחלה שבה מערכת החיסון גורמת להתלקחות דלקת מעייים ולא ברור מה הגורם למחלה זו. הטיפול במחלה הפחית את כאבי הבטן וגרם להפסקת ההתנהגויות האלה. למרות הטיפול המסור של הבעלים, לצערנו הרב טיילר לא שרד את המחלה הקשה.

מדי פעם מגיעים למרפאה בעלי חתולים המתלוננים על שינוי התנהגותי- השתנה מחוץ לארגז. לעתים אכן מדובר על בעיית התנהגות, אך לרוב מתגלה בעיה בריאותית כגון דלקת בשלפוחית השתן המלווה בכאב בעת השתנה ובצורך עז להשתין. הטיפול בבעיה זו לרוב פשוט וניתן לפתרון בקלות על ידי טיפול בנוגדי דלקת ולפעמים באנטיביוטיקה. יש מקרים של דלקות בשלפוחית המערבות אבנים הנוצרות בשלפוחית ואז הטיפול מעט מורכב יותר, כתלות בגודלן ובסוג האבנים.

עוד דוגמא לבעיות התנהגות שעלולות לנבוע מבעיה פיזית היא תופעה של ליקוק של עצמים, רצפות ואפילו ליקוק באוויר. פעמים רבות ליקוק זה יכול לנבוע מהפרעת עיכול, כאב בטני או צרבת (כיב בושט). טיפול בתרופות המנטרלות את חומציות הקיבה (כגון אומפרזול או גסטרו) או טיפול אנטיביוטי (בהתאם לממצאי בדיקות) יכולים לפתור את בעיית הליקוק.

כאב בטני או צרבת יכולים גם לגרום להתנהגויות כעס לא אופייניות בחתול. כך היה המקרה עם טייסון החתול שסבל מכאב בשל צרבת והתנהג בצורה משונה לדברי בעליו. טיפול פשוט בגסטרו פתר את הבעיה.

בעלי חיים הסובלים מכאב נוטים פעמים רבות להסתגר בבית, לאכול פחות ופעמים רבות ממש נצמדים לבעליהם והולכים אחריהם לכל מקום.

אם בעלי החיים שלכם מתנהגים שונה מהרגיל ועושים דברים שאינכם מורגלים אליהם, פעמים רבות מדובר על בעיות התנהגות, אך אל תפסלו על הסף בעיה בריאותית כגורם להתנהגויות אלה. עדיף להתייעץ עם הווטרינר בכל מקרה כזה!

 

המאמר נכתב על ידי ד"ר גלעד פקטור – רופא  וטרינר בהרצליה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

עוד כתבות שעשויות לעניין אותך

איך נגדל ילדים עצמאיים יותר?

רוצה שהילד שלך ילמד אחריות ועצמאות מהי? רוצה להכניס לבית חיית מחמד שהילד ידאג לה? איזו חיית מחמד יכולה להתאים לילדים? ילד עצמאי הוא ילד

ציוד ומזון לבעלי חיים

לא רק הכלב הוא ידידו הטוב ביותר של האדם. משחר קיומנו כבני אדם, אנו נרגשים לגדל ולטפל בבעלי חיים מכל מיני סיבות. אם בעבר זה

מיטות לכלבים- כל מה שחשוב לדעת

זה לא שאנחנו ממעיטים בערכן של מיטות כלבים וחיוני מאד שתהיה אחת בבית ולו לתחושת הביטחון של הכלב, אבל כולנו יודעים איפה הכלב ישן באמת.